Existenciální komiks: Stroj

Gallery

This gallery contains 48 photos.

Pokud jste na něj ještě nenarazili, rozhodně doporučuji navštívit Existential Comics, jehož autorem je Corey Mohler. Jak napovídá název, jde o webkomiks s existenciálně-filosofickou tématikou. Tématicky je však širší a většinou jde spíše o filosoficky laděné vtipy, než čistě vážná … Continue reading

E-Prime tips and tricks

Personal E-Prime knowledge base of one experimental psychology PhD student, or, what I’ve found useful to know during my learning experience with E-Prime… If you find something that is wrong or want to add more tips, please absolutely do that (in the comments below)!

Contents:

Continue reading

Transcranial Magnetic Stimulation as a Research Tool in Cognitive Neuroscience

Originally a report for the course “Clinical neuro-cognitive research: Transcranial Magnetic Stimulation” given by Paul Taylor in the WS of 2012/2013 at the LMU in Munich. After spending quite a lot of time writing it I thought it would be a pity not to at least publish it at my blog and at Academia.edu🙂

Introduction

Transcranial magnetic stimulation (TMS) is a neurostimulation and neuromodulation technique that induces electric field in the brain based on Faraday’s principle of electro-magnetic induction and thus interferes with the neural processing. Although its roots stem to the first half of the 19th century, the first successful stimulation of the human cortex was performed in 1985 by Barker (Barker, Jalinous, & Freeston, 1985). Since then, the number of published papers reporting the use of TMS has been increasing rapidly (Rossi, Hallett, Rossini, & Pascual-Leone, 2009). Despite the growing popularity of the method, the mechanisms by which it influences brain activity are not completely understood. This review gives a brief overview of the recent theories and the supporting evidence. However, the main focus of this review is the use of TMS as a research tool in cognitive neuroscience and neuropsychology. I will try to illustrate the broad possibilities of application of TMS in these fields, what questions it could answer, how this technique could be combined with neuroimaging, and discuss the safety considerations related to the use of TMS in non-clinical settings.

Continue reading

Historie FB stránky Kognitivní věda: 2012 IX – XII

Jedenáctého září 2012 jsme s přáteli (nejen) ze Společnosti pro kognitivní vědu a filosofii slavili 56. narozeniny kognitivní vědy (viz Miller, 2003, či můj výtah na Wikipedii). Krom jiného jsme přemýšleli, jak tento vědní obor (resp. obory) v naší kotlině více zpopularizovat, protože málokdo o něm má nějaké konkrétnější povědomí. A tak Ondra Bečev založil web http://cognitivescience.cz/ a já Facebookovou stránku Kognitivní věda – Cognitive Science. Už se na ní za ty více než dva roky objevilo hodně informací, převážně odkazů na různé (imho) zajímavé zdroje, články atd. Byla by rozhodně škoda, kdyby to vše mělo skončit pohřbeno v hlubinách facebookové historie. Přišel jsem naštěstí na způsob, jak vcelku jednoduše všechen ten obsah vytáhnout, aby si ho mohli prohlédnout např. i noví ze současných 500 fanoušků FB stránky. Níže najdete seznam příspěvků od založení do konce roku 2012, postupně sem budu dávat další. Pro zajímavost, v tomto období měl dle všech ukazatelů největší úspěch příspěvek o kritice typologie osobnosti MBTI. Protože jsem v té debatě pokračoval i jinde a celkem nedávno znovu, možná tomu problému i psychometrice obecně věnuji nějaký další článek.

Continue reading